Tarih

Fatih Sultan Mehmet Kaç Dil Biliyordu?

Şu memlekette kime “Fatih Sultan Mehmet Kaç Dil Biliyordu?” diye sorsanız her birinden farklı bir yanıt alırsınız. Kimisi “üç” diye yanıtlar, kimisi “yedi” der. Hatta “dokuz” diyeni bile duydu bu kulaklar. Hâl böyle olunca “Dur, ben şu olayı bir netleştireyim.” diyerekten başladım araştırmaya.

İlk durağım Wikipedia oldu. Durun, hemen ayaklanmayın. Ben de biliyorum Wikipedia’nın aslında pek güvenilir bir kaynak olmadığını. Zira her ne kadar denetlense de Wikipedia’nın içeriğini senin benim gibi insanlar oluşturuyor. Neyse, konuyu dağıtmadan devam edelim…

Buradan hangi kaynakları taramam gerektiği hakkında bir kaç fikir edindim. Bu kaynaklar Halil İnalcıkİsmail Hakkı Uzunçarşılı ve Franz Babinger‘di. Hemen bu üç büyük tarihçinin yazmış oldukları kitapları araştırdım. En nihayetinde karşıma üç farklı kitap ve Fatih Sultan Mehmet’in bildiği diller üzerine üç farklı görüş çıktı. Bu görüşler neticesinde Fatih Sultan Mehmet’in kaç dil bildiğine dair kesin bir şey söyleyemesem de en azından biliyor olabileceği diller hakkında fikir sahibi oldum.

Fatih Sultan Mehmet Hangi Dilleri Biliyordu?

Yukarıda bahsettiğim gibi bu konuda çeşitli görüşler mevcut. Bu görüşlerden önde gelenlerini sıralayacak olursak; Franz Babinger, Fatih Sultan Mehmet’in Arapça ve Farsça dillerini mükemmel derecede konuşabildiğini söylüyor. [1] Halil İnalcık, Fatih’in Yunanca ve Slavca bildiğini, ayrıca Arapça ve Farsça dillerine de vakıf olduğunu belirtiyor. [2] İsmail Hakkı Uzunçarşılı ise Bizans tarihçilerinin, Fatih’in Arapça ve Farsça haricinde, ÎbraniceKeldanice, Yunanca, Slavca ve Latince bildiğini yazdıklarını fakat bu yazılanların abartılmış olabileceğini ifade ediyor. [3]

Tüm bu açıklamalara göre Fatih Sultan Mehmet’in biliyor olabileceği diller Slavca, Arapça, Farsça, Yunanca, Îbranice, Keldanice ve Latince olmak üzere 7 tane. Eğer bu dillere anadili Türkçe’yi katacak olursak bu sayı 8’e çıkıyor.

En nihayetinde de vardığımız sonuç ise şudur: Fatih Sultan Mehmet en az 3, en fazla 8 dil biliyor.

Kaynaklar:

  1. Franz Babinger, Fatih Sultan Mehmet ve Zamanı (Oğlak Yayıncılık, 2003) Sayfa 400.
  2. Halil İnalcık, Kuruluş Dönemi Osmanlı Sultanları 1302 – 1481 (İstanbul: İsam Yayınları, 2010), Sayfa 190 ve 193.
  3. İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Osmanlı Tarihi 1. Cilt (Ankara: Türk Tarih Kurumu Basımevi, 1988), Sayfa 153

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu